Czy wreszcie przełom w reprywatyzacji?


Coraz więcej spadkobierców właścicieli ziemskich ma szanse odzyskać dawne majątki - ocenia "Rzeczpospolita".

Grecka wiceminister ds. turystyki Angela Gereku podała się w poniedziałek do dymisji, gdy jedna z gazet ujawniła, że jej mąż, znany piosenkarz, kompozytor i aktor, zalega z podatkami na kilka milionów euro. Można odnieść wrażenie, że warszawska giełda znów zacznie tracić, jak tylko pojawią się gorsze wiadomości. Do takiego wniosku prowadzi obserwacja wydarzeń z ostatnich dni, kiedy nasz rynek próbuje odrabiać straty z przełomu stycznia i lutego, ale przychodzi mu to z dużym trudem. Dzisiejszy dzień upłynął bez nowych wiadomości makro. Rynek walutowy nie miał dużych bodźców do zmian, zwłaszcza, że nie wszyscy inwestorzy zdążyli wrócić po Świętach na rynek. W efekcie płynność w dniu dzisiejszym była ograniczona.Słowaccy przewoźnicy wystosowali list do premiera Roberta Fico z protestem przeciwko wprowadzeniu elektronicznego myta. Kierowcy przestrzegają w piśmie premiera, że w takiej sytuacji transport towarów przejmą konkurencyjni przewoźnicy polscy. Słowaccy kierowcy rozpoczną protesty jutro. W ramach akcji zablokowana zostanie część stacji benzynowych. Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu spada. Oznacza to, że w nadchodzących miesiącach nie powinno dochodzić do znaczącego wzrostu bezrobocia, z wyjątkiem bezrobocia sezonowego - wynika raportu instytutu BIEC. Pod koniec bieżącego roku upływa okres, w którym polscy konsumenci korzystali z preferencyjnych stawek podatku od towarów i usług. Obniżone stawki podatku zostały wynegocjowane jeszcze w 2007 r. i miały obowiązywać tylko do 2011 r. Upływ tego okresu oznacza zmianę stawek podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz niskoprzetworzone produkty spożywcze takie jak mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa .

Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police podpisały 2 lutego porozumienie o współpracy biznesowej, nawiązujące do planów z 2008 roku przerwanych następstwami światowego kryzysu gospodarczego, poinformowały firmy w środę.

Policja hiszpańska ogłosiła w piątek, że przejęła w regionie Walencji na wschodzie kraju prawie 9 milionów fałszywych euro w banknotach po 500 euro. To największa tego rodzaju konfiskata w Unii Europejskiej. Zatrzymano 14 osób. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w całym 2009 roku wyniesie 3-4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, jednak w IV kwartale należy spodziewać się już wzrostów dynamiki produkcji - ocenia Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a najwięcej skorzystały akcje spółek o dużej kapitalizacji. Od otwarcia na rynku zarysowała się przewaga kupujących, do czego przyczyniła się pozytywna aura na giełdach światowych. Obniżki po kilkanaście tysięcy złotych, promocyjna sprzedaż bez VAT, nieoprocentowane kredyty to sposoby, jakie stosują producenci samochodów by przyciągnąć klientów - informuje "Rzeczpospolita". To będą dwa tygodnie wzmożonej rządowej pracy. Tylko tyle czasu mają ministrowie na uporanie się z finansami państwa. Rząd ma przyjąć ustawę budżetową już 8 września.Samorządy pożyczają pieniądze, by m.in. wykorzystać dotacje z Unii Europejskiej. W efekcie są zadłużone po uszy - stwierdza "Rzeczpospolita". Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2009 roku wyniosło 3 tys. 113,86 zł, czyli wzrosło o 4,8 proc. rok do roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Microsoft zanotował spadek zysku. Mimo to, wynik i tak okazał się lepszy od prognoz.

Komu opłaca się urlop bezpłatny?


Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego następuje albo z jego inicjatywy, albo za jego zgodą. W pewnych sytuacjach może być to rozwiązanie dogodne dla obu stron stosunku pracy, który trwa nadal, jednak bez wykonywania wzajemnych obowiązków. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, pracownik powinien mieć świadomość wszystkich wiążących się z tym konsekwencji - w szczególności w zakresie ubezpieczeń społecznych.

e-PIT już hula w sieci


- Do godz. 12 w poniedziałek złożono 64 elektronicznych deklaracji podatkowych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Nawału e-PIT-ów resort spodziewa się w marcu, kiedy pracodawcy zakończą wydawanie pracownikom informacji o dochodach.

PE zatwierdził budżet Unii Europejskiej


Parlament Europejski zatwierdził budżet Unii Europejskiej na przyszły rok. Na płatności przeznaczono nieco ponad 1 % dochodu narodowego brutto Unii, czyli prawie 123 miliardy euro.

Korekcyjne wzrosty


Czwartkowa sesja przyniosła minimalną zwyżkę WIG20 oraz nieco większe wzrosty w sektorze małych i średnich spółek. Co ciekawe, zupełnie inaczej wygląda sytuacja szerokiego rynku oraz blue chipów w krótkiej i dłuższej perspektywie czasowej.

Jakubas nie odpowie na wezwanie Pahoa na akcje WSiP po obecnej cenie


Inwestor Zbigniew Jakubas, który ma 9,54% udziałów w spółce Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP), nie zamierza odpowiedź na wezwanie na 100% akcji tej firmy ogłoszone przez Pahoa Investments, o ile oferowana cena nie zostanie podwyższona. Pahoa zaproponowało 16,35 zł za akcję.

Wreszcie koniec z niechcianymi SMS-ami?


Nigdy więcej spamu na komórki. Organizacja GSM Association rozpoczęła testy systemu mającego zapobiec otrzymywaniu przez użytkowników telefonów komórkowych niezamówionych wiadomości SMS - donosi branżowy portal telepolis.pl.

Erste podniósł rekomendację Asseco Poland


Analitycy Erste w raporcie z 17 listopada podwyższyli rekomendację dla Asseco Poand do "kupuj" z ""akumuluj" i cenę docelową akcji spółki do 73,8 zł z 72,1 zł poprzednio.

Standard&Poors podtrzymuje rating dla Portugalii


Agencja ratingowa Standard&Poors podtrzymała w piątek rating kredytowy na poziomie A+ dla Portugalii - poinformowała agencja w komunikacie.

Wskaźnik aktywności w przemyśle USA w górę; lepiej od oczekiwań


Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w styczniu do 58,4 pkt z 55,9 pkt w poprzednim miesiącu - podał w poniedziałek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Internetowy Dom Handlowy planuje debiut na NewConnect pod koniec II kw.


Internetowy Dom Handlowy planuje pod koniec drugiego kwartału 2010 roku debiut na rynku NewConnect. Z emisji spółka chce pozyskać około 4 mln zł m.in. na przejęcia kolejnych sklepów internetowych - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Schmid: MSP przewiduje wprowadzenie GPW na GPW


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przygotuje nową strategię dla GPW, przewidującą jej ofertę publiczną, poinformowała agencję ISB w poniedziałek wiceminister skarbu Joanna Schmid po tym, jak Deutsche Boerse nie złożyło w resorcie poprawionej oferty na warszawską giełdę.

Zakaz pracy w handlu


1 listopada po raz kolejny będzie obowiązywał zakaz pracy w handlu. W święta na pewno powinny być zamknięte wszystkie hiper i super - markety.

Nie przewidują pogorszenia kondycji branży kinowej


Prezes Centrum Filmowego Helios Tomasz Jagiełło nie spodziewa się osłabienia kondycji branży kinowej w II półroczu, po tym jak w pierwszej połowie roku sprzedaż biletów w Polsce wzrosła o 16 proc. do 19,8 mln sztuk.

Poranne osłabienie złotego


Dziś rano złoty silnie tracił na wartości. Jeszcze przed otwarciem sesji europejskiej kursy euro, dolara, oraz franka zwyżkowały o kilka groszy. EUR/PLN doszedł w pobliże poziomu 4,2000, a USD/PLN wzrósł powyżej 2,9700. Fakt, iż wartość euro w porannym ruchu zwyżkującym nie zdołała przebić poziomu 4,2000, sugeruje możliwość konsolidacji kursu EUR/PLN wokół poziomu 4,1900.

Próchnik planuje emisję do 24,5 mln akcji z prawem poboru


NWZA Próchnika zdecyduje 25 września o emisji do 24.496.091 akcji serii H z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformował w środę Próchnik w projektach uchwał na WZA.

Millennium DM obniżył cenę docelową dla PGNiG do 3,05 zł, rekomenduje "redukuj"


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 7 czerwca, obniżyli cenę docelową dla PGNiG do 3,05 zł z 3,65 zł, obniżając rekomendację dla akcji spółki do "redukuj" z "neutralnie".

"Ryzyko dywidendy" pociągnęło w dół WIG20


Warszawski indeks blue chips należał dziś do najsłabszych w Europie o czym zadecydował spadek notowań TPSA o 8 proc. po obcięciu prawa do dywidendy od tej spółki.

Eurobarometr: Polacy dość zadowoleni z życia


Na tle innych Europejczyków Polacy wypadają na dość zadowolonych z życia i mniej zaniepokojonych jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą i społeczną w przyszłości, a zwłaszcza w kwestii zatrudnienia - wynika z opublikowanego we wtorek Eurobarometru o "społecznym klimacie", przeprowadzanego między majem a czerwcem ubiegłego roku.

Pierwsza platforma wydobywcza na Falklandach


Mimo protestów argentyńskiego rządu pierwsza brytyjska platforma wydobywcza "Ocean Guardian" dotarła do punktu przeznaczenia w rejon Falklandów na południowym Atlantyku i przygotowuje się do rozpoczęcia wierceń - podała w sobotę telewizja Channel 4.

Zielińska-Głębocka: z decyzją o zmianie nastawienia RPP powinna zaczekać miesiąc lub dwa


Zdaniem Anny Zielińskiej-Głębockiej, członka Rady Polityki Pieniężnej, z decyzją o zmianie nieformalnego nastawienia Rady w polityce pieniężnej należy zaczekać jeszcze jeden lub dwa miesiące.

Na rynkach ryzyko rośnie


Nie widać zdecydowanej chęci do pozbywania się akcji, więc tendencja wzrostowa w dalszym ciągu wydaje się niezagrożona.

Shell Buys Into Tullow French Guiana Oil,Gas License


Royal Dutch Shell PLC said Wednesday it has acquired a 33% interest in an oil and gas exploration license offshore French Guiana held by an affiliate of Tullow Oil PLC.

Ile wart jest piątkowy wzrost?


Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźne odreagowanie wcześniejszych spadków. Notowania euro względem dolara już wcześniej odbiły od nowych minimów. Nie wydarzyło się jednak nic, co mogłoby sugerować, iż rynkowe turbulencje dobiegły już końca.

Plus: Wciąż nie ma umów z dystrybutorami pre-paidów


Jeśli Polkomtel nie podpisze dzisiaj umów ze sprzedawcami doładowań telefonów na kartę, już od jutra w wielu punktach w kraju nie będzie można doładować komórki.

Giełdy kończą dzień sporymi wzrostami


Pierwsza w tym miesiącu sesja na Wall Street przyniosła mocne wzrosty, gdyż lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne rozbudziły nadzieje na trwalsze ożywienie w amerykańskiej gospodarce. Inwestorów zadowoliły też dobre wyniki kwartalne koncernu paliwowego Exxon Mobil.

Moja firma od wielu lat przeprowadza panele fotowoltaiczne Bydgoszcz montując panele fotowoltaiczne w Bydgoszczy oraz okolicach. Jeśli zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne Bydgoszcz w naszej firmie zajmiemy się również temat dofinansowania, tak żeby panele fotowoltaiczne Bydgoszcz były zamontowane w jak najatrakcyjniejszej formie finansowania. Montując panele fotowoltaiczne Bydgoszcz masz pewność, że będą służyły bezawaryjnie przez długie lata.