Miedwiediew: Rosja będzie dalej wspierać gospodarkę Białorusi


Rosja będzie w dalszym ciągu wspierać gospodarkę Białorusi - zapowiedział w czwartek prezydent Dmitrij Miedwiediew na konferencji prasowej po wielogodzinnych rozmowach w Moskwie z białoruskim szefem państwa Alaksandrem Łukaszenką w ramach posiedzenia Najwyższej Rady Państwowej Związku Białorusi i Rosji (ZBiR).

Indeks WIG20, grupujący największe spółki warszawskiego parkietu, po lekko ujemnym otwarciu, konsoliduje się nieco poniżej 2.300 pkt. Maklerzy niewykluczają ataku na ten poziom i nawet jego przebicia w najbliższym czasie. Jednak w perspektywie kilkunastu dni oczekują pogłębienia ostatnich spadków. Najbliższe godziny będą rozstrzygające w sprawie stoczni Gdynia i Szczecin. O północy minął ostateczny termin wpłacenia prawie 400 milionów złotych za stocznie. Urzędnicy w Ministerstwie Skarbu Państwa nerwowo obserwują stan konta. Z najnowszych informacji, do których dotarł reporter RMF FM wynika jednak, że pieniądze cały czas nie wpłynęły. Akcje zwykłe Fannie Mae i Freddie Mac są bezwartościowe, pomimo dokapitalizowania przeżywających kłopoty gigantów z rynku hipotecznego - oceniają analitycy Keefe, Bruyette & Woods.PZU wypłacił 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok - poinformował PAP w czwartek rzecznik PZU Michał Witkowski. "Wypłaciliśmy 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok - dodał. Zaliczka na jedną akcję wynosi 147,65 zł. Rząd chce w ekspresowym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy o CIT i PIT, która przesunie wejście w życie korzystnych dla przedsiębiorców zmian we wpłacaniu zaliczek podatkowych. Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, ma zapewnić przyszłorocznemu budżetowi 2 mld zł. Głównym celem rządu Tadeusza Mazowieckiego była stabilizacja gospodarki w pierwszej fazie transformacji oraz rozpoczęcie przełomowych reform. Nie obyło się to jednak bez dużych kosztów społecznych, np. bezrobocia spowodowanego upadkiem PGR-ów - powiedział PAP profesor Jerzy Osiatyński, nawiązując do 20. rocznicy powołania Mazowieckiego na premiera.

Projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, który ma doprecyzować reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci, wróci do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Podczas drugiego czytania posłowie PiS zgłosili do niego poprawki.

ATC Cargo, firma logistyczna specjalizująca się w organizacji transportu międzynarodowego, przeprowadzi w kwietniu emisję akcji o wartości 2,5 mln zł, w maju planowany jest debiut na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie. Patek Philippe, jeden z ostatnich rodzinnych producentów zegarków w Szwajcarii, uważa, że jest zbyt wcześnie by ogłosić koniec spowolnienia w branży, mimo że szwajcarski eksport zegarków rośnie nieznacznie począwszy od stycznia.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKP Intercity powołało Grzegorza Mędzę na stanowisko prezesa spółki - poinformował w środę rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Akcjonariusze odwołali z funkcji prezesa Krzysztofa Celińskiego. W piątek nie sprawdziły się niektóre najczarniejsze prognozy, dotyczące sytuacji na Wall Street po spadku cen akcji w następstwie niepomyślnych wiadomości z amerykańskiego rynku pracy i kryzysu w Europie. 3 kwietnia - to data oficjalnego wejścia na amerykański rynek iPada. Jeszcze w tym samym miesiącu tablet Apple'a trafi także do sklepów w Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Kiedy będzie można go kupić w Polsce - jeszcze nie wiadomo.Ponowna silna i trwała deprecjacja kursu złotego wydaje się obecnie mało prawdopodobna - wynika z opublikowanego przez NBP w poniedziałek grudniowego Raportu o stabilności systemu finansowego. The Swiss National Bank will suspend foreign exchange swaps with Hungary and Poland next week, it said on Monday, citing improved funding conditions for east Europe's crisis-hit banking sector. "Demand for liquidity provided by this type of operation has declined, and conditions in the Swiss franc funding market have improved," it said in a statement. Konsorcjum, którego liderem był Mostostal Warszawa zawarło z Gminą Wrocław porozumienie, na mocy którego strony polubownie rozstrzygnęły spór dotyczący rozwiązania umowy na budowę stadionu. Kara umowna została zmniejszona do 20,48 mln zł.

Wzrost ryzyka ciągnie w dół europejską walutę


Nowy tydzień dla inwestorów rozpoczyna się w nowej scenerii. Ubiegły pięciosesyjny okres był mało atrakcyjny, ponieważ na rynku trwała wyrównana walka między popytem, a podażą, w której druga strona ostatecznie wygrała.

ING obniżył rekomendację dla Asbisu do "trzymaj"


Analitycy ING, w raporcie z 27 sierpnia, obniżyli do "trzymaj" z "kupuj" rekomendację dla Asbisu.

FDP: pomoc dla Opla może w całości obciążyć Niemcy


Niemcy mogą ponieść pełny ciężar pomocy dla Opla, gdyż Wielka Brytania i Hiszpania prezentują powściągliwość w kwestii poparcia dla planowanej sprzedaży tej firmy kanadyjskiej spółce Magna - oświadczył w poniedziałek wiceprzewodniczący niemieckiej Partii Wolnych Demokratów (FDP) Rainer Bruederle.

W I kwartale będzie nabór wniosków na renty strukturalne


W pierwszym kwartale 2010 r. będzie nowy nabór wniosków na renty strukturalne dla rolników - poinformował w środę PAP wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

UniCredit podwyższył rekomendację dla PGNiG


Analitycy UniCredit podnieśli rekomendację dla akcji PGNiG do "kupuj" z "trzymaj" - poinformowała agencja Bloomberg.

Norwegia zbuduje najpotężniejszą na świecie turbinę wiatrową


Norweska agencja ds. czystej energii poinformowała w piątek, że przeznacza 137 mln koron norweskich (17mln euro) na zbudowanie najpotężniejszej na świecie turbiny wiatrowej.

Jak zdobyć "naszyjnik z pereł"?


Zakładając własną firmę zyskujesz niezależność, jednak musisz zdawać sobie sprawę, że jednocześnie rozpoczynasz pracę na kilku etatach. Kluczowym spośród nich jest ten związany ze sprawami personalnymi, a dokładnie z rekrutowaniem ludzi.

Schłodzenie nastrojów na parze EUR/USD


Wczorajsze wysokie otwarcie na głównej parze walutowej zniechęciło stronę popytową do dalszych zakupów. Sytuację wykorzystali natomiast sprzedający, którym udało się zepchnąć kurs EUR/USD pod poziom 1,36, gdzie znajduje się dziś rano.

Rząd odracza ulgę. Zyska dwa mld zł


Rząd chce w ekspresowym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy o CIT i PIT, która przesunie wejście w życie korzystnych dla przedsiębiorców zmian we wpłacaniu zaliczek podatkowych. Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, ma zapewnić przyszłorocznemu budżetowi dwa mld zł.

Lepsze dane z USA


W dniu dzisiejszym poznaliśmy odczyty inflacji CPI zarówno dla Strefy Euro jak i dla USA. W przypadku obszaru wspólnej waluty wyniosła ona -0,7% r/r i tym samym była niewiele niższa od prognoz na poziomie -0,6%.

Na FX duża zmienność i nerwowość, złotemu szkodzą m.in. doniesienia z Węgier


Przy dużej zmienności i nerwowości na rynku, złoty osłabia się, m.in. pod wpływem doniesień z Węgier, a także przy słabnącym eurodolarze. Osłabienie złotego nie przełożyło się na rynek długu, na którym dilerzy nie wykluczają spadków w przyszłym tygodniu.

Euro-ceny spadają


W strefie euro ceny towarów konsumpcyjnych wciąż spadają. Wskaźnik inflacji, liczony dla 16 krajów posługujących się wspólna europejską walutą, wyniósł w sierpniu -0,2 procent - podał wstępne dane Eurostat. Oznacza to deflację.

Mniej chętnych na amerykańskie obligacje


Emisja długu przeprowadzona w poniedziałek przez USA spotkała się z najmniejszym zainteresowaniem inwestorów od sierpnia br. Tylko w tym tygodniu na rynek mają trafić obligacje warte ok. 118 mld USD.

Credit Suisse podwyższył cenę docelową dla PKO BP


Credit Suisse podwyższył cenę docelową dla akcji PKO BP o 47 proc. do 27 zł, podtrzymując jednocześnie rekomendację "neutralnie" - podała agencja Bloomberg.

VAT-em w automaty o niskich wygranych


Automaty o niskich wygranych powinny zostać objęte podatkiem VAT, a po wygaśnięciu ostatnich zezwoleń na ich prowadzenie, ten rodzaj hazardu powinien zostać zdelegalizowany - przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Prawo wspólnika do informacji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością


Kodeks spółek handlowych daje każdemu wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawo do jej indywidualnej kontroli. Jest to prawo z mocy ustawy ( lege ) i nie jest konieczne wyraźne zastrzeżenie tego prawa w umowie spółki.

Niewielu korzysta z urlopów ojcowskich


Niewielu ojców korzysta z urlopu przysługującego im po narodzinach dziecka. Pracujący ojciec ma dziś prawo do jednego tygodnia takiego urlopu. Firma za to nie płaci, płaci za to ZUS. W pierwszym kwartale tego roku Zakład wypłacił niespełna 2,5 tys. takich zasiłków.

Przedwojenni idą po swoje


Warszawskie Towarzystwo Fabryk Cukru chce zrobić biznes na roszczeniach - informuje "Puls Biznesu".

Portugalia zapewnia, że będzie oszczędzać


W Portugalii rząd szykuje się do oszczędności. Ogłosił już plan obniżania deficytu budżetowego - z 9,3 procent PKB przewidywanych na bieżący rok do 2,8 procent w roku 2013. Portugalczycy muszą przygotować się na cięcia wydatków na służby i inwestycje publiczne. Tymczasem grecki premier ostrzega w Waszyngtonie, że kryzys w jego kraju może wywołać efekt domina.

Kulczyk Investments złoży ofertę na kupno Energi od MSP, interesuje się Grupą Lotos


Spółka Kulczyk Investments chce złożyć ofertę na kupno firmy Energa od Skarbu Państwa i jest zainteresowana udziałem w prywatyzacji grupy Lotos, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezesa KI Dariusza Mioduskiego.

AmerBrokers neutralnie dla Handlowego


Wydział Corporate Finance Domu Maklerskiego AmerBrokers S.A. informuje, że w dniu 30 października 2009 roku przy kursie 64 zł dla Banku Handlowego została wydana rekomendacja Neutralnie.

Nieruchomości o wartości ok. 800 mln zł trafią aportem do spółek PKP w 2010 r.


Nieruchomości o łącznej wartości ok. 800 mln zł zostaną wniesione aportem do spółek Grupy PKP w 2010 roku. Ponadto do końca roku wszystkie grunty, którymi dysponują PKP będą uwłaszczone, podała spółka w komunikacie w poniedziałek. Do 2012 r. wyda na modernizację dworców 980 mln zł.

Millennium DM obniżył rekomendację dla Getinu


Rekomendacja została wydana przy cenie 9 zł. W piątek o 12.54 jeden papier spółki wyceniany był na 8,40 zł.

Kompania Węglowa zaczyna rokowania ws. sprzedaży kopalni "Silesia"


Kompania Węglowa (KW) rozpoczęła w poniedziałek rokowania dotyczące sprzedaży kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach - poinformował rzecznik firmy Zbigniew Madej. Kolejne spotkanie z inwestorem zaplanowano na 26 stycznia.

Rząd szuka gotówki w ziemi


W nieruchomościach, o które upominają się byli właściciele, drzemią miliardy złotych. Agencja Nieruchomości Rolnych idzie więc na rekord. W przyszłym roku ma szansę podwoić sprzedaż gruntów - pisze "Puls Biznesu".

Moja firma od wielu lat przeprowadza panele fotowoltaiczne Bydgoszcz montując panele fotowoltaiczne w Bydgoszczy oraz okolicach. Jeśli zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne Bydgoszcz w naszej firmie zajmiemy się również temat dofinansowania, tak żeby panele fotowoltaiczne Bydgoszcz były zamontowane w jak najatrakcyjniejszej formie finansowania. Montując panele fotowoltaiczne Bydgoszcz masz pewność, że będą służyły bezawaryjnie przez długie lata.